"CERN’de Türklerle Bilim Günü" Etkinliği Gerçekleştirildi

×

Hata

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but turklerle-bilim is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI, Başkan Yardımcımız Sayın Kadim Budak, T.C. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilciliğimiz, T.C. Cenevre Başkonsolosluğumuz, CERN’de bulunan bilim insanlarımız ve TENMAK işbirliği ile 1 Ekim 2022 tarihinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan CERN yerleşkesinde düzenlenen “CERN'de Türklerle Bilim Günü” etkinliğine katıldılar.

CERN’de çalışan Türk bilim insanları ile başta Cenevre olmak üzere İsviçre’nin muhtelif şehirlerinde yerleşik Türk vatandaşlarını bir araya getirmek amacıyla belirli aralıklarla düzenlenen etkinliğe; BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Sayın Sadık ARSLAN ve Cenevre Başkonsolosumuz Sayın İpek ZEYTİNOĞLU ÖZKAN da iştirak ettiler. Etkinliğe CERN’de bulunan bilim insanlarımız, İsviçre ve Fransa’daki öğrencilerimiz ile vatandaşlarımızdan yaklaşık 110 kişi katılım sağlamıştır.

Sayın Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI etkinliğin açılış konuşmasında, Türkiye-CERN ilişkilerinin tarihçesine kısaca değinmiş; Türkiye-CERN ilişkileri kapsamında TENMAK’ın üstlendiği sorumlulukları katılımcılarla paylaşmıştır.

Sayın BALIKÇI’nın akabinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Sayın Sadık ARSLAN’ın ardından, CERN araştırmacılarımızdan Dr. Kaya TATAR "CERN ve Parçacık Fiziği", Dr. Salim OĞUR "Parçacık Hızlandırıcıları", Efe YAZGAN "Higgs Fiziği" ve Dr. Sinem ŞAHİN "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Algıçları" başlıklı sunumlarını yapmışlardır. TENMAK Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü (NÜKEN) Başkanı ve CERN ATLAS Kolaborasyonu üyesi Prof. Dr. Erkcan ÖZCAN ise “Türkiye-CERN İlişkileri ve İlişkilerden Sorumlu Kurum TENMAK” başlıklı bir sunum yapmıştır. Cenevre Başkonsolosumuz Sayın İpek ZEYTİNOĞLU ÖZKAN’ın kapanış konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçilmiştir. Soru-cevap bölümünün akabinde daimi temsilciliğimizce sağlanan ikramlar eşliğinde vatandaşlarımız, bilim insanları ve resmî zevat arasında etkileşim sağlanarak program nihayete ermiştir.

{gallery}turklerle-bilim{/gallery}